YAZMA KENARI İÇİN TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Mekik oyasına benzeyen tığ işi oya modeli tasarımı

Yazma kenarları için yapılabilecek yeni oya modellerini sizlere göstermeye devam ediyorum. Bugün sizlere çok şık bir tığ işi oya modeli yapımı göstermek istiyorum. Bu oya modelinin yapım detaylarını öğrenmek için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

Sizlere oya modelleri gösterirken her zaman yeni modelleri bulmaya çalışıyorum. İğne oyası veya mekik oyası bilmeyenler için tığ oyasından oldukça fazla çeşit bulmaya çalışıyorum. Ayrıca iğe oyasında veya mekik oyasında yapılmış olan modellerin tığ oyasına çevrilmiş halleri de çok güzel oluyor. Bugün size göstereceğim oya modeli de mekik oyasından tığ oyasına çevrilmiş olan bir tasarım ve bu oya modeli yazma kenarında çok şık duruyor.

Yazma kenarı oya modeli yapımı için burada taban kısımda yeşil oya ipi kullanılmış. Modelin yapımı için ise sarı, pembe ve beyaz oya ipleri kullanılmış. Siz ip seçiminizi yaparken yazma içerisinde bulunan renklere göre seçiminizi yapabilirsiniz. Bu şekilde yazma ile güzel bir bütünlük sağlayıp daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz. Renkli motiflerin yapımı için birde serum halka kullanmanız gerekiyor.

Model yapımı için öncelikle renkli ipler ile motifler yapılmış. Bu motiflerin alt kısmına yeşil ip ile yaraklar yapılmış. Motifin orta kısmındaki beyaz kısım ise ipin tek tek yapraklar arasından sarılması ile oluşturulmuş. Bu şekilde motifler hazırlanmış.

Yapılan bu motiflerin yazma kenarına eklenmesi için incelikle yazma kenarına tığ batısı yapımı yapılmış. Daha sonra yeşil oya ipi ile aradaki yapraklar yapılmış. Hazırlanan motiflerde yazma kenarına eklenerek model yapımı tamamlanmış.

Tığ işi oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UC_TfGVMQ6ku47kZulpqFrYA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu