YAZMA KENARI İÇİN TIĞ İŞİ PAPATYALAR OYA MODELİ YAPIMI

İğne oyasından tığ oyasına dönüştürülen papatya modeli

Yazma kenarı için sizlere bugün harika bir oya modeli yapımı göstermek istiyorum. Detaylı yapım aşamasını aşağıdaki videodan takip edebileceğiniz tığ oyası papatyalar modeli sizlerinde hoşuna gidecek çeyizler içerisinde göz dolduracak olan bir model.

Yazma kenarı süslemeleri için sizlere sık sık yeni modeller göstermeye devam ediyorum. Daha öncede sizlere birçok farklı modelin yapımını gösterdim. Çeyiz hazırlıkları yapanlar veya el işi yapıp satanlar bu örnekleri inceleyebilirler.

Bugün sizlere göstermek istediğim yazma kenarı oya modeli aslında iğne oyası ile yapılmış olan bir modelin tığ oyasına çevrilmiş hali. İğne oyası yapmayı bilmeyenler bu şekilde tığ oyası ile yapılmış olan benzer modelleri yaparak yazmalarının kenarların süsleyebilirler.

Göstereceğim oya modeli papatyalar şeklinde yapılmış olan bir model. Oyanın yapımında papatyaların yapımı için sarı ve beyaz oya ipi kullanılmış. Yazma kenarını çevirmek için ve yaprakları yapmak için ise yeşil oya ipi kullanılmış. Bu şekilde güzel bir papatya görünümü elde edilmiş.

Tığ işi oya modeli yapımında öncelikle papatya motifleri yapılıyor. Burada basit tığ işi teknikleri kullanılsa da dikkat edilmesi gereken detaylar oldukça fazla. Burada papatyanın orta kısmı yapıldıktan sonra beyaz kısmının yapımında zincirle yapılan dilimler düzgün durması için bir püf noktası var. Bu püf noktası ve diğer detaylar sayıları ile birlikte video içerisinde çok güzel bir şekilde açıklanmış. Videodaki anlatım takip edildiği sürece bu motifleri kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

Oya modelinin yapımı için papatyanın üst kısmı yapıldıktan sonra yaprakların yapımına geçilmiş. Burada yeşil oya ipi ile papatyanın alt kısmına yine tırabzanlar yapılarak iki tane yaprak yapılmış. Bu şekilde yazma kenarının tamamına gelecek şekilde papatya motifleri yapıldıktan sonra bu papatya motifleri yazma kenarına eklenmiş.

Tığ işi papatya oya modeli için hazırlanan motifleri yazma kenarına eklemek için öncelikle yazmanın kenarına yeşil oya ipi ile tığ batısı yapılmış. Daha sonra yine yeşil oya ipi ile her motifin arasında yer alan pimpirikler yapılıyor. Bu pimpirikler yapılırken de motiflerin ekleneceği aralar belirleniyor. İstenilen uzunlukta ara bırakıldıktan sonra hazırlanan motifler yazma kenarına tek tek eklenerek yazma modeli tamamlanmış.

Tığ işi papatya oya modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UC_TfGVMQ6ku47kZulpqFrYA/videos

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu