YAZMA KENARI İÇİN ÜÇ KARDEŞ TIĞ OYASI YAPIMI

Üç kardeş tığ oyası modeli yapımı

Örgü işlerini sık sık sizlerle paylaşsam da çeyiz hazırlıkları yapanlar için veya el işi yapıp satanlar için farklı el işlerini de göstermeye devam ediyorum. Bugün sizlere üç kardeş tığ oyası modeli yapımını göstermek istiyorum. Bu oyanın detaylı yapım aşamasını aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz.

Kullanacağınız yazmaların kenarlarını süslemek için veya çeyizleriniz içerisine ekleyeceğiniz yazmaların kenarlarını süslemek için tığ oyası modellerinden faydalanabilirsiniz. Renk renk oya ipleri ile işlenen tığ oyaları yazmaların kenarlarında çok şık duruyor. Ayrıca oldukça farklı ve şık tasarımlar var. Bu modeller ile çeyizler içerisine ekleyeceğiniz yazmaların kenarlarını süsleyebilirsiniz.

Bende bugün sizlere yapımı oldukça basit olan sık ve gösterişli bir tığ oyası modeli yapımı göstermek istedim. Bu modeli yapmak için kullandığınız yazmaya uygun renkli ipler seçerek birbiriyle uyumlu olan gösterişli bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu modeli yaparken dilerseniz tek renk ipler seçebileceğiniz gibi yazmanızın içerisinde bulunan renklere uygun oya ipleri seçip farklı renkler ile de bu modeli yapabilirsiniz.

Oya modeli yapımı için öncelikle yazma kenarına tığ batısı yapılmış. Daha sonra ilk sırada oya modelleri arasına gelecek olan pimiriklerin yapımına başlanmış. Bu pimpirikler yapılırken çiçekleirn yapılacağı yerlerdeki yapraklarda yapılmış. Burada tırabzanlar yardımı ile küçük yuvalar yapılıyor.

blank

Çeyizlik yazma kenarı oya modeli için bu şekilde yuvalar yapılınca üzerine bu seferde beyaz oya ipi ile çiçeğin orta kısmındaki direkler yapılmış. En sonunda ise pembe oya ipi ile sanki lale şekline benzeyen bir çiçek modeli yapılmış. Bu şekilde oya modeli tamamlanmış.

Bu oya modelinin yapımı oldukça basit. Aşama aşama ilerleyen bir oya modeli olsa da basit tığ işi teknikleri kullanılıyor. Zaten video içerisinde detaylı bir yapım aşaması verildiği için modeli çıkartmakta zorlanmazsınız. Tığ ile oya modeli yapmaya yeni başlayanlar için de oldukça ideal ve kolay bir model. Videodaki anlatımı takip ettiğiniz sürece kısa sürede eliniz alışacak ve modelin yapımını öğreneceksiniz. Çeyizleriniz içerisindeki yazmaların kenarlarını bu şekilde farklı oya modelleri ile süsleyebilirsiniz.

Üç kardeş tığ oyası modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak:https://www.youtube.com/channel/UCsuaf6BIdhx39bpgko0W27g

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu