YAZMA KENARINA TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Çeyizlik yazma kenarı tığ oyası modeli yapımı

Yazma kenarına yapabileceğiniz oldukça şık ve kolay bir oya modeli yapımını bugün sizlere göstermek istiyorum. Detaylı yapım aşamasını videolu anlatım ile vereceğim tığ işi yazma kenarı oya modeli sizlerinde hoşuna gidecek çok şık bir model.

Çeyizleri için hazırlık yapanlar yeni oya modellerini aramaya devam ediyor. Yazmaların kenarlarına en çok tığ ile yapılmış oya modelleri ekleniyor. Bunun dışında iğne oyası ve mekik oyaları da yazmalar için yapılan el işlerinden. Tığ oyası herkesin rahatlıkla yapabileceği bir el işi olduğu için ve örnek oldukça fazla olduğu için bayanlar tarafından tercih ediliyor.

Bugün size göstereceğim çeyizlik oya modeli yapımı için lacivert üzerinde çiçekleri olan Cenk markalı yazma kullanılmış. Bu yazmanın rengine ve içerisindeki desenlere uygun olarak da ip renkleri seçilmiş ve güzel bir uyum yakalanmış.

Öncelikle yazma kenarına tığ batısı yapmak ve yapılacak çiçeklerin yerlerini yapmak için yeşil oya ipi kullanılmış. Mavi çiçeklere uygun olarak 34 numara mavi Altınbaşak markalı ip, içerisindeki pembe tonuna uygun olarak 91 numara pembe ve sarıya uygun olarak ise 331 numara sarı renkte Altınbaşak markalı ipler kullanılmış. Tığ olarak ise 20 numara tığ kullanılmış.

blank

Tığ işi oya modeli yapımı için öncelikle yazma kenarına yeşil oya ipi ile tığ batısı yapılmış. Daha sonra üzerine yine yeşil oya ipi pimpirikler yapılmış. Bu pimpirikleri arasına ise çiçeklerin yapılacağı yerdeki yuva ve yapraklar yapılmış. Bu şekilde ikinci sıra tüm yazma kenarına yapıldıktan sonra üzerindeki çiçeklerin yapımına geçilmiş.

Burada çiçekler yapılırken sırası ile farklı renkler kullanılarak yapılan çiçek yuvasına model kurulumu yapılmış. Modelde çiçeklerin ve yaprakların yapım oldukça basit. Ama sayılara dikkat etmek gerekiyor. Burada video içerisinde çok güzel detaylı bir anlatım yapılmış. Burayı takip ettiğiniz sürece sorun yaşamadan oya modelini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yazma kenarına farklı oya modellerini arayanlar için ilerleyen günlerde yeni modeller göstermeye devam edeceğim. Her modelin detaylı yapım aşamasını göstererek kolayca öğrenmenizi sağlamaya yardımcı olmaya çalışacağım.

Tığ işi yazma kenarı oya modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCtSezhefi6zcPAUCJXUiDog

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu